Hennerton GC

Report for the 2nd and 3rd Division Spring Meeting

Hennerton Golf Club on Thursday 2 May 2024

Many many thanks to Hennerton Golf Club for hosting the 2nd and 3rd Division Spring meetings.  We had 39 players from 13 different clubs with 24 entered in the 2nd Division and 15 in the 3rd Division.  It was lovely to see so many clubs represented, and we enjoyed meeting you all.

Despite the overnight thunder the weather was mild and stayed dry. Although not sunny the course was in lovely condition and looked beautiful.  Both sections enjoyed the challenge of the course with scores ranging from the low teens through to the mid thirties.

Thanks are due to the Lady Captain Lucille Richards and previous Lady Captain Jill Thompson for arranging a Starter and Ball Spotters and to all of the Green Keepers and staff for their help and support in preparing for and executing the event.   Paul, Glenn and the team were a joy to spend the day with.

All came in to a well deserved lunch of Chicken Supreme, Fish Pie or an Aubergine & Courgette vegetarian option which looked lovely and I’m sure they were enjoyed by all the competitors.

Our County Captain Jules Tarr was on hand to present the prizes as follows:

 

2nd Division

The Aspect Trophy is awarded for the Highest Scratch Stableford Score,  the winner for 2024 was: 

Gillian Trowbridge from Royal Ascot with a score of 18.

Winner of Aspect Trophy 2024 Gillian Trowbridge

Runner up to the Aspect Trophy was Norma Moran from Easthampstead Ladies. With a score of 16.

Runner Up - Norma Moran

The Coronation Bronze Medal is awarded for the best Nett Stableford the winner for 2024 was: 

Gillian Trowbridge from Royal Ascot with a nett 35

Coronation Bronze Medal - Gillian Trowbridge
Runner - Up Pauline Valsler

Runner up for the medal was Pauline Valsler from Sonning with 31 points

3rd Place- Raffaela McCann

3rd Place was Raffaela McCann from Bradfield College with 30 points

The top 16 scores have also qualified for the Ann Bryant Bronze Championship knock out (those who are available) and the full list of qualifying players is below.  You will all be contacted by Ann Pennell – the organiser of this event and further information is on the BWG pages should you wish to know more about the event.

ANN BRYANT QUALIFIERS

No. Name Club Total
1 Gillian Trowbridge Royal Ascot 35
2 Pauline Valsler Sonning 31
3 Raphaella McCann Bradfield College 30
4 Norma Moran Easthampstead 29
5 Patricia Holzherr Reading 29
6 Jill Thompson Hennerton 28
7 Libby Greenland Winter Hill 27
8 Sue Middlemist Sonning 27
9 Jane Weller Reading 26
10 Janet Duffy Hennerton 26
11 Sue Reid Hennerton 25
12 Ros Gurney Sonning 25
13 Glen Ennis East Berkshire 23
14 Jayne Mattey East Berkshire 23
15 Susan Flood Reading 22
16 Elizabeth Oliver-Keen East Berkshire 22

3rd Division

The winner of the 3rd Division was Lyn Newdick from Mill Ride with the best score of the day 37.

Winner 3rd Division - Lyn Newdick

 2nd place

Jo Pittard from Mill Ride with 32 points                      

2nd place - Jo Pittard

3rd place

Lynne Tarrant from Reading with 31 points (on cb)

3rd Place - Lynne Tarrant

4th place

Dawn Ledgard from Easthampstead also with 31 points

4th Place - Dawn Ledgard

Congratulations to all the winners.

It was lovely to see ladies taking part in the County competition for the first time and enjoying themselves.

We hope to see you all at the future events this year which are all on the BWG website

Happy golfing!

Download Results:

Results (Div2)

Results (3rd Div)